Predstavitev knjige Koroške vojne zgodbe. Nekaj utrinkov iz let 1938 - 1945 dr. Marjana Linasija

Sreda, 7. marec 2018, ob 18. uri

Zgodovinar dr. Marjan Linasi, muzejski svetnik v Koroškem pokrajinskem muzeju, bo predstavil knjigo, v kateri je zbral zgodbe, ki odstirajo drugačen pogled na dogajanja v času zločinskega nacističnega režima. Nastale so na podlagi dokumentov in pričevanj in osvetljujejo nenavadne, krute dogodke, ki so se dogajali v letih 1938 – 1945 na Koroškem.

Od desetih zgodb, ki se nekatere berejo kot kriminalke, bo posebej zanimiva zgodba o Jožetu Gutovniku – Agi, domačinu iz Črneč, oficirju jugoslovanske vojske, ki je, čeprav narodno zaveden, kot razočaran partizan prestopil h gestapu.
Pa tudi zgodba o koroškem gestapovcu Othmarju Rathu, zadnjemu šefu gestapovske izpostave Dravograd, neposredno ali vsaj posredno odgovornemu za zločine, ki jih je moštvo izpostave zagrešilo še tik pred koncem vojne in v katerih je sodeloval tudi domačin, ubežni partizan Anton Roger iz Otiškega Vrha.